یکشنبه, 28 شهریور 1400 12:53

نحوه تولید توکن تعویض ناپذیر NFT در بازار Rarible

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

Rarible به هنرمندان امکان می‌دهد که آیتم‌های دیجیتال قابل استفاده برای کلکسیون سازی را به شکل توکن تعویض ناپذیر (NFT) ایجاد کنند. بلاک‌چین اتریوم، مدارک مربوط به هر NFT را در یک دفتر کل توزیع شده و امن ذخیره می‌کند که تا ابد در آن حفظ خواهد شد.

برای تولید NFT نیازی نیست که اطلاعات سطح بالایی درباره بلاک چین داشته باشید، فقط به مقداری اتریوم و یک مرورگر تحت وب نیاز دارید. در این مطلب نحوه تولید NFT و فروش آن در بازار Rarible را به شما آموزش می‌دهیم. همچنین نحوه ثبت نام در طرح Rarible Royalty را هم به شما خواهیم گفت. با ثبت نام در این طرح، برای همه فروش‌های آینده NFT خودتان یک درصد کارمزد مشخص به شما تعلق می‌گیرد.

پیش زمینه

کمیابی، جدید بودن و غیرمتمرکز بودن بیت‌کوین و اتریوم باعث جلب نظر سرمایه گذارانی شده که مایلند برای چنین دارایی‌هایی که مناسب سوداگری (دلالی و خرید و فروش) هستند، هزینه زیادی پرداخت کنند. توکن‌های تعویض ناپذیر، کمیابی و ابتکار به کار رفته در ارزهای دیجیتال سنتی را به سطحی جدید می‌رسانند. هر NFT یک (یا یک مجموعه) توکن ارائه می‌کند که قیمت آنها با قیمت یک اثر هنری دیجیتال برابر است.

در چند ماه اخیر شاهد رشد چشمگیر حوزه NFT بودیم و فروش این توکن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. مثلاً یک معمار بیگ دیتا، برای یک گیف تاکو 3 اتریوم پرداخت کرد.

 

همین فرد برای خرید یک گیف دستمال توالت، 2 اتریوم پرداخت کرد.

 

خوشبختانه همه این پرداختی‌ها به حساب خیریه واریز شدند.

مقدمه

امروز به شما نشان می‌دهم که چطور در بازار NFT Rarible آیتم‌های دیجیتال قابل کلکسیون سازی را تولید کرده و بفروشید. این مطلب شامل دو بخش است: بخش اول: ساختن حساب در Rarible؛ بخش دوم: ایجاد توکن NFT.

در این بخش به نحوه ساختن و فروش توکن NFT در Rarible می‌پردازیم که برای انجام این کار باید یک حساب Rarible داشته باشید که دستورالعمل ساخت آن در این لینک موجود است.

ایجاد یک آیتم واحد

در این بخش نحوه ایجاد یک آیتم واحد را بررسی می‌کنیم.

در گوشه سمت راست بالا روی گزینه create در کنار عکس پروفایلتان کلیک کنید.

 

در صفحه Create Collectible می‌توانید انتخاب کنید که یک یا چند آیتم بسازید. ما گزینه Single را انتخاب می‌کنیم که باعث ایجاد توکنی می‌شود که تنها یک عدد از آن قابل تولید است.

 

می توانید ویدیو، موزیک، عکس ثابت یا گیف هم ایجاد کنید. در قسمت Upload File گزینه Choose File را انتخاب کرده و بعد فایل خودتان را انتخاب کنید. در این مثال از یک عکس پیکسلی ایزومتریک استفاده شده که سازنده آن را سال 2005 با مایکروسافت پینت طراحی کرده است. تلویزیون CRT و دستگاه VCR این تصویر به خوبی قدمت آن را نشان می‌دهند.

 

از آنجایی که قصد داریم NFT خودمان را نگه داریم و نفروشیم، قابلیت فروش آن را غیرفعال می‌کنیم.

 

در قسمت Edit Details می‌توانید توضیحات دلخواه را اضافه کنید. ما نام Isometric Pixel Art - Media Console را انتخاب کردیم. می‌توانیم توضیحات را هم در قسمت Description اضافه کنیم تا با نوشتن متون جذاب دیگران تشویق به خرید آیتم ما شوند.

 

وقتی یک کلکسیونر این آیتم را بخرد می‌تواند بعداً آن را بفروشد و در این صورت می‌توانید درصدی از این پرداخت را برای خودتان بردارید (Royalties). هر زمان این NFT دست به دست شود، شما مقداری Royalty دریافت می‌کنید که ما در این مثال 10 درصد کمیسیون را انتخاب کردیم.

در بخش Properties برچسب‌های مربوط به این اثر هنری درج می‌شود. می‌توانید در این بخش یکسری "کلید و مقدار متناظر با آن کلید" را درج کنید مثل: YEAR: 2005 و MEDIUM: MS PAINT. می‌توانید نام یا محل زندگی خودتان را هم درج کنید و هر گونه ویژگی که فکر می‌کنید برای دیگران جذابیت دارند را در این قسمت بنویسید.

پس از پر کردن فرم روی Create Item کلیک کنید.

 

حالا Rarible به والت اتریوم شما متصل می‌شود تا هویت و موجودی شما را تأیید کند. فرایند Mint نیاز به مصرف گس اتریوم دارد و معمولاً برای انجام آن باید حدود 70 دلار هزینه کنید. می‌توانید این فرایند را در ساعت‌های مختلف روز امتحان کنید تا شاید این کار با هزینه کمتری انجام شود. قیمت‌ها توسط بازار مشخص می‌شود. گس را پرداخت کرده و روی Confirm کلیک کنید.

 

حالا Rarible شما را به صفحه اصلی برمی‌گرداند که اگر به این صفحه رسیدید یعنی Rarible فرایند تولید را آغاز کرده است.

 

پس از چند دقیقه Rarible فرایند تولید NFT را تکمیل می‌کند و پس از آن NFT شما در تب Collectibles قابل مشاهده خواهد بود.

 

روی آیتم خودتان کلیک کنید تا Rarible اطلاعات NFT را نمایش دهد. می‌توانید تب‌های Info، Owners، History، Details  و Bids را انتخاب کنید.

  • Info مالک کنونی، سازنده، مبلغ کمیسیون (royalty) و کالکشن (استاندارد NFT مورد استفاده برای ساخت توکن مورد نظر) را نمایش می‌دهد.
  • Owners مالکان فعلی NFT را مشخص می‌کند. بعضی از هنرمندان از یک آیتم چند نسخه ارائه می‌کنند که این تب همه کلکسیونرهایی که یک کپی از آن آیتم را دارند، مشخص می‌کند.
  • History همه رویدادهای مربوط به NFT مورد نظر را ثبت می‌کند از جمله مالکانی که آن آیتم را برای فروش ثبت کرده اند، مبلغ پیشنهادی کلکسیونرها، قیمت خرید، فرایند تولید و انتقالات.
  • Bids شامل زیر مجموعه‌ای از تب قبلی است و فقط پیشنهادات ارائه شده و لغو شده توسط خریداران را نشان می‌دهد.

ایجاد و فروش چند نسخه از یک آیتم

در این بخش چندین کپی از یک آیتم ایجاد کرده و همه را برای فروش ثبت می‌کنیم.

یک بار دیگر روی گزینه create در گوشه سمت راست بالای صفحه Rarible کلیک می‌کنیم.

 

گزینه Multiple را انتخاب کنید.

 

در قسمت Upload File گزینه Choose File و بعد اثر هنری خودتان را انتخاب کنید. در این مثال یک پیکسل آرت دیگر داریم. اگر قصد فروش دارید گزینه Put on Sale را انتخاب کنید.

در صورت انتخاب گزینه Instance Sale Price می‌توانید قیمت Buy It Now را مشخص کنید. ما این گزینه را انتخاب کرده و قیمت را 0.1 اتر تعیین کردیم که معادل با حدود 200 دلار است.

 

در بخش Collection گزینه Rarible را انتخاب کنید تا برای تولید توکن شما از پروتکل ERC1155 استفاده شود. در این صورت می‌توانید NFT خودتان را در Rarible و سایر بازارها خرید و فروش کنید. OpenSea از این پروتکل پشتیبانی می‌کند.

مبلغ Royalty را مشخص کنید. به این ترتیب هر زمان NFT شما معامله شود، درصدی از مبلغ فروش به شما تعلق می‌گیرد.

در قسمت Number of Copies تعداد توکن‌هایی که قرار است تولید شوند را انتخاب کنید. می‌توانید تا هزاران توکن هم تولید کنید که ما 5 عدد را انتخاب کردیم.

 

صفحه را اسکرول کرده و تگ‌های دلخواه را اضافه کنید. ما Dimensions: 644 x 493 Pixels را اضافه کردیم. شما هم سعی کنید برای نوشتن جفت‌های کلید/مقدار خلاقیت به خرج دهید.

 

گزینه Create Item را انتخاب کرده و بعد برای طی شدن فرایند تأیید، کارمزد گس را مشخص کنید و روی Confirm کلیک کنید.

 

برای تولید آیتم خودتان باید هزینه گس را پرداخت کنید که در این مثال حدود 40 دلار بوده و ممکن است تا 70 دلار هم برسد. روی Confirm کلیک کنید.

حالا سفارش فروش ثبت می‌شود. اگر شخصی با قیمت درخواستی شما موافقت کند، Rarible توکن شما را به او می‌فروشد. روی Sign کلیک کنید.

پس از چند دقیقه Rarible تولید توکن را تکمیل کرده و توکن جدید شما در تب For Sale نمایش داده می‌شود.

در صورت کلیک کردن روی این آیتم، Rarible اطلاعات آن را نمایش می‌دهد. اگر مایل به فروش آیتم نبودید می‌توانید فروش آن را لغو کنید.

 

 

نتیجه گیری

Rarible یک راهکار جذاب و قابل توجه برای تولید آیتم‌های دیجیتال قابل استفاده جهت کلکسیون سازی ابداع کرده است.

برای دیدن کلکسیون آیتم‌های نویسنده این مطلب به این صفحه سر بزنید.

اگر از این مطلب برای ساختن توکن NFT استفاده کردید، تجربیاتتان را از طریق کامنت با ما مطرح کنید.